Novinky

Ako si vybrať prvú klimatizáciu?

Výber prvej klimatizácie v sebe skrýva množstvo otáznikov. Ak budete kupovať klimatizáciu už niekoľkú v poradí, vychytáte chyby a budete mať väčší prehľad. Ako však trafiť do čierneho na prvý raz? Prinášame postup, ktorý vám umožní vybrať si dobre na prvý raz.

Poraďte sa

Na štítku klimatizácie nájdete v prvom rade jej chladiaci výkon. To aj najviac ľudí zaujíma. Ako si však vybrať taký, aby bol dostatočný a pritom ste nekupovali zbytočne silné zariadenie? Základným odrazovým mostíkom je pomôcka, že na 10 metrov štvorcových klimatizovaného priestoru, je potrebný 1 kW chladiaceho výkonu. Avšak tento údaj je len orientačný. Pretože mnoho závisí od orientácie domu, systému zateplenia, presklenia v miestnosti a do hry vstupujú aj ďalšie faktory. Preto si nekupujte klimatizáciu len podľa výkonu. Minimálne nie tú prvú. Oslovte firmu, ktorá spraví obhliadku, pomeria si potrebné parametre a určí vám správny výkon do vášho domova.

Stavte na úsporu

Letá budú zdá sa už len horúcejšie a elektrika lacnejšia už tiež nebude. Preto ak investujete do novej klimatizácie, kúpte si ten najúspornejší model na trhu. Je to dôležité práve preto, že nová klimatizácia má pred sebou roky fungovania. Čím bude úspornejšia, tým viac ušetríte časom na energiách.

Hluk

Veľmi dôležitý parameter. Ak hľadáte klimatizáciu do kuchyne, tak sa až tak hlukom zaoberať netreba. Rádio, varenie, bežná reč prehlušia aj priemernú klimatizáciu. Ak však chcete zariadenie do obývačky alebo spálne, o hlučnosti nad 19 decibelov ani nezvažujte. To je totiž hranica, pri ktorej sa dá aj zaspať a prakticky nie je počuteľná.

Nekupujte si klimatizáciu len na chladenie

V dnešnej dobe by už bolo príliš krátkozraké staviť len na chladenie. Klimatizácia toho dokáže omnoho viac. Napríklad zvlhčiť vzduch alebo ho doslova vyprať. Sú klimatizácie, ktoré vám dokážu odstrániť zo vzduchu vírusy, baktérie, prach aj pele. To znamená, že okrem príjemne chladného prostredia máte aj prostredie zdravé, v ktorom môžete slobodne dýchať. Takéto riešenie veľmi pomáha napríklad aj alergikom.

Zaujímajte sa o technológie, ktoré využijete

Výrobcovia klimatizácií sa predbiehajú v tom, aké technologické inovácie dokážu do klimatizácií dostať. Je to však podobné ako s mobilnými telefónmi. Mnoho funkcií v praxi ani nevyužijete. Preto sa zodpovedne a reálne postavte k tomu, čo využijete. Najčastejšie to býva ovládanie na diaľku, ktoré zabezpečí, že klimatizácia vychladí priestor skôr, ako prídete domov. Zaujímavé sú aj senzory, ktoré zabránia priamemu fúkaniu chladného vzduchu na človeka. Vyberte si preto funkcie, ktoré naozaj oceníte. Aj pri klimatizácii totiž platí, že najlepšia nie je tá najdrahšia, ale tá, ktorú naplno využijete.

Vyberte si spoľahlivú firmu

Je to veľmi dôležité preto, že klimatizáciu si nekupujete len ako zariadenie, ktoré si doma pripojíte do elektriny. Je k nemu potrebná vysoko odborná montáž. Preto je potrebné sa rozhodnúť pre spoľahlivú firmu, napríklad na základe referencií. Tá vám klimatizáciu aj správne nainštaluje. Najvhodnejšie je, ak nájdete dodávateľa, ktorý zrealizuje všetko. Od návštevy u vás doma, ponúkne možnosti klimatizačných jednotiek práve pre vás a klimatizáciu aj nainštaluje. Vďaka tomu máte na zariadenie plnú záruku a vy môžete pokojne spávať, že ste si svoju prvú klimatizáciu vybrali správne.